Bir web tasarım firması seçerken nelere önem göstermelisiniz?

Web tasarım hizmetini bir web tasarım firmasından almak istediğinizde, sizin için doğru olan tasarım hizmeti fiyatını gelen teklifler arasından seçmek oldukça zor bir süreçtir. Çünkü daha gerçekleşmemiş bir dizayn ve hizmet alımı için ödeme yapacaksınız. Bu hususta sıkça karşılaştığımız konuları sizler için  listeledik:

Bir web tasarım firması seçerken nelere önem göstermelisiniz?

1. En muhimi ve en baştaki madde: Referanslarını inceleyin! Yani logoları değil, oluşturulan internet sitelerine bakın. Bir tasarım firmasının becerisi, oluşturulan işin kalitesi ile çok yakından ilgilidir. Burada çalışılan markanın büyüklüğünden ziyade, oluşturulan işin kalitesi önemlidir. Elbette her müşterinin tasarım değerlendirme standardı aynı değil, fakat bu hususta deneyimli bir şahıstan yardım alabilirsiniz.

2. Hemen toplantıya çağırmayın. İşini iyi yapan kaliteli ajanslar da, şirketinizi / firmanızı tanımak ve belirli bir etkileşim ile şirketiniz / firmanız ile alakalı birtakım bulgular alabilmek isteyecektir. Çalışma şekliniz, ajansın fiyat aralığı vb. konularda karşılıklı bir uyum varsa görüşme sağlanması en mantıklısı. Aksi durumda her iki taraf için de vakit kaybı olur. Fiyat aralıklarının birbirinden çok farklılık gösterdiği bir sektörden bahsediyorsak, bu çok ama çok elzem. Mümkünse görüşmelerden evvelce ön fiyat önerilerini alın ve oluşturduğunuz listedeki ajanslarla bir toplantı yapın.

3. Ticari ve etik kurallara uyun. İşini iyi yapan ve saygın ajanslar buna çok önem gösterir. Teklifi isteme biçimi, pazarlık sürecindeki tutum, konuya yaklaşımınız sizin ve şirketinizle alakalı bir iz bırakır.

4. Müşterileri memnun mu? Araştırın. Zira web tasarım işi dinamik bir süreç. Destek ve güncelleme işleri düzgün gerçekleşiyor mu bu çok ama çok mühim.

5. Tasarım ve program dışında kalan başka konulardaki kapasitesi ne? Araştırın! Bir internet sitesi bir çok disiplini doğru biçimde içerdiğinde başarılı sayılır. Mesela SEO (Arama motoru optimizasyonu) konusunda ne kadar başarılı? Güncel tarayıcılarda problemsiz açılıyor mu? Sitenizin barınacağı server yeteri kadar süratli mi? Mevzu bahis server paylaşımlı bir ürün mü yoksa direk kendilerine mi ait? gibi.

6. Şirketi yerinde ziyaret edin. Bu işi yapan bir çok ajans, tahhüt ettikleri işleri başkalarına yaptırıyor. Acaba web tasarım hizmetini kaynağından mı alıyorsunuz?  Bundan emin olun.

7. İletişim halinde olacağınız şahıslarla iyi temaslar kurabiliyor musunuz? Belki de en mühim madde bu. Aksi taktirde hem iş iyi olmaz, hem de moraller bozulur. 

Ajansınızı seçerken iyi araştırın, nihayetinde yıllarca emek verdiğiniz şirketinizin dünyaya açılan yüzünü ajansa emanet ediyorsunuz. 

Kaliteden asla şaşmayın.